Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza Kancelaria wygrała spór w całości w sprawie toczącej się przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Jesteśmy dumni z kolejnego sukcesu naszego zespołu.
Z doświadczenia naszej Kancelarii widzimy, że postępowanie przed sądami arbitrażowymi jest korzystniejsze ze względu na szybkość rozstrzygnięcia sporu dla naszych klientów niż przed sądami powszechnymi. Brak dostatecznej informacji o arbitrażu oraz świadomości wśród przedsiębiorców, powoduje, że arbitraż jest mniej popularny.
Dla podkreślenia jak szybko został rozstrzygnięty spór w postepowaniu arbitrażowym (od złożenia pozwu do wydania wyroku), przedstawiamy poniżej chronologie przebiegu postępowania przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, w której nasza Kancelaria reprezentowała jedną ze stron:
- maj 2020 roku – złożenie pozwu
- lipiec 2020 roku – odpowiedź na pozew
- październik 2020 roku – rozprawa
- podczas jednej rozprawy przesłuchano wszystkich świadków zgłoszonych przez strony (sześć świadków) oraz wysłuchano wyjaśnień stron (dwie osoby)
- rozprawa została zamknięta na posiedzeniu w dniu 08 października 2020 po uznaniu przez arbitrów za ostatecznie wyjaśnioną do rozstrzygnięcia
- wydanie wyrok Sądu Arbitrażowego, z pozytywnym skutkiem dla naszego klienta – powództwo zostało oddalone w całości.
Rozstrzygnięcie sporu trwało pięć miesięcy (od momentu złożenia pozwu do wydania wyroku) i zakończyło się wygraną naszego klienta. W powyższej sprawie wszyscy świadkowie oraz strony zostały przesłuchane na jednej rozprawie, co w znaczny sposób przyczyniło się do szybkiego rozstrzygnięcia sporu. Na szybkość rozwiązania sporu mogło również wpłynąć wysokie doświadczenie powołanych arbitrów orzekających w w/w sprawie.
Postępowanie arbitrażowe ma wiele zalet m.in. prowadzi do rozwiązania sporu w formie mniej sformalizowanej oraz jest to postępowanie szybsze niż przed sądami powszechnymi. Strony mają też wpływ na elementy postępowania oraz same wybierają arbitrów, którzy mogą być wybrani ze względu na swoją specjalizację oraz doświadczenie. Postępowanie arbitrażowe trwa średnio od około 1 roku do 1,5 roku. Ponadto, postępowanie przed Sądem Arbitrażowym jest jednoinstancyjne. Dla porównania – średni czas trwania postępowania w sprawach gospodarczych w sądach powszechnych w Polsce może trwać kilka lat. Należy podkreślić, że postępowanie przed sądami powszechnymi jest wieloinstancyjne, co znacznie wydłuża rozstrzygnięcie sporu. Postępowanie w pierwszej instancji może toczyć się około 3 lata, natomiast apelacja może trwać od 1 roku do 2 lat.
Kolejną korzyścią z rozstrzygania sporów przed Sądem Arbitrażowym jest poufność postępowania. Sam fakt prowadzenia sporu, rozprawy, w tym przesłuchania stron i świadków – odbywają się za zamkniętymi drzwiami, co w ogromnym stopniu pomaga przedsiębiorcom. Nie ma tutaj ryzyka, że jakiekolwiek tajemnice przedsiębiorstwa trafią do publicznej wiadomości oraz prowadzony proces nie wpłynie negatywnie na reputację przedsiębiorstwa. Natomiast w sądach powszechnych rozprawy przeważnie są jawne, mogą co prawda odbywać się również przy drzwiach zamkniętych, ale ogłoszenie wyroku jest zawsze jawne, co może nadszarpnąć dobre imię przedsiębiorstwa.
Przed sądem arbitrażowym spór można rozstrzygnąć jeżeli został dokonany zapis na sąd polubowny. Może to nastąpić w następujący sposób:
- przez dokonany zapis na sąd polubowny (klauzula arbitrażowa) w umowie,
- przez zawarcie dodatkowej umowy o poddaniu się pod arbitraż w chwili pojawienia się sporu (kompromis),
- przez wprowadzenie klauzuli arbitrażowej do statutu spółki, fundacji, spółdzielni czy stowarzyszenia.
Podsumowując, postępowanie arbitrażowe jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców z wielu powodów, do których należy zaliczyć w szczególności:
- szybkość postępowania i rozwiązania sporu,
- mniejszy formalizm prowadzonego postępowania,
- prostsza procedura postępowania,
- niższe i przewidywalne koszty,
- arbitraż jest jednoinstancyjny, co oznacza, że nie ma ryzyka, że zostanie wniesiona apelacja od wyroku sądu arbitrażowego i że sprawa zostanie przekazana do ponownego rozpoznania,
- poufność i dyskrecja postępowania,
- wysoki poziom specjalizacji arbitrów, w większości są oni przedstawicielami danej dziedziny,
- poszanowanie interesów stron oraz tajemnic handlowych,
- wyrok sądu arbitrażowego ma tę samą moc, co sądu powszechnego po stwierdzeniu wykonalności przez sąd powszechny.
W Polsce jest około 50 sądów arbitrażowych. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie jest jednym z najbardziej renomowanych stałych sądów polubownych w Polsce. Rozstrzyga około 300- 500 spraw rocznie, a około 20% spraw ma charakter międzynarodowy. W 2019 roku do w/w Sądu Arbitrażowego wpłynęło około 180 nowych spraw, a w 100 zostały wydane decyzje kończące postępowanie.
Nasza Kancelaria oferuje wsparcie merytoryczne podczas prowadzenia sporu przed sądami arbitrażowymi. Zapraszamy do kontaktu.